Góry Mekki pokryte zielenią

Mekka, Dżudda (Jeddah) to miasta położone w zachodniej części Arabii Saudyjskiej. Ten pustynny kraj właśnie zaczął się zazieleniać.

Ostatnie dni padają ulewne deszcze w Arabii Suadyjskiej. Dzięki nim odcinek Dżudda-Mekka i okolice pokryły się zieloną bujną roślinnością, Jeszcze w lipcu ubiegłego roku był to teren pustynny.

Arabia Saudyjska leży z zachodniej Azji na Półwyspie Arabskim. Podzielona została na 13 prowincji. Jedną z prowincji jest Mekka. Leży ona w zachodniej Arabii Saudyjskiej.  Roślinność występuje tylko w oazach, a tak panuje tam gorący i pustynny zwrotnikowo-kontynentalny klimat. Pamiętajmy, że klimat ten jest skrajnie suchy. Klimat ten jednak ulega zmianie, o czym świadczą ostatnie opady deszczu i pokrycie zielenią całego terenu.

Opady są sporadyczne, głównie w półroczu zimowym. Średnia roczna suma opadów nie przekracza 100 mm. Często pojawiają się burze piaskowe. Miesiąc z największą liczbą dni deszczowych to styczeń (2.87 dni ) [1].

Obserwując dane meteorologiczne na terenie Dżuddy, należy zauważyć, że deszcze padały w grudniu i styczniu, co zaowocowało wzrostem roślinności. W samym grudniu spadło około 28,5 mm deszczu. Było 5 dni deszczowych, w tym dwa ulewne. W listopadzie było to 61 mm, a przez ostatnie trzy dni 42 mm. Z kolei   temperatura kształtowała się w przedziale 25,4 do 27,6 stopnia Celsjusza, w styczniu średnio 23 st. C. [2].

Wczoraj Narodowe Centrum Meteorologii Arabii Saudyjskiej ogłosiło nowy stan opadów, ulew, gradu do niedzieli w takich miejscach jak Rijad (stolica), Mekka, Medyna, Asir, Al.-Baha, Jzan, Al.-Kasim,  Hail, Al-Dżauf, Tabuk oraz północnej kraju. [3]


[1] https://pl.climate-data.org/azja/arabia-saudyjska/makkah-region/jeddah-764388/

[2] https://www.gdzie-i-kiedy.pl/when/bliski-wschod/arabia-saudyjska/d-udda-d-idda/grudzien/

[3] https://twitter.com/UloomAlmtar/status/1613255403957063681

dr Anna Górska

Anna Górska – dr nauk społecznych w dyscyplinie nauk o polityce i administracji. Adiunkt Instytutu Nauk Ekonomicznych i Opiekun Studenckiego Koła Naukowego INE w Staropolskiej Akademii Nauk Stosowanych w Kielcach. Członek Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego i Polskiego Naukowego Towarzystwa Marketingowego. Doktorat obroniła na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa. Absolwentka studiów doktoranckich z nauk ekonomicznych w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Autorka książki pt. „Unia Europejska wobec problemu ubóstwa energetycznego w wybranych państwach członkowskich” oraz współautorka wielu monografii, publikacji naukowych z zakresu polityki UE, polityki gospodarczej, nauk ekonomicznych, bezpieczeństwa i energetyki oraz zarządzania i marketingu. Redaktor tematyczny Zeszytów Naukowych Gospodarka i Finanse. Prowadzi wykłady i seminaria z analizy finansowej oraz marketingu. Współpracowała jako ekspert ds. bezpieczeństwa energetycznego z Instytutem Wymiaru Sprawiedliwości w zakresie prawnych aspektów ubóstwa energetycznego i przestępstwa kradzieży energii elektrycznej. Recenzentka artykułów naukowych i prac dyplomowych. Promotor 99 prac magisterskich i licencjackich. Główne zainteresowania badawcze: ubóstwo energetyczne, OZE, energetyka, prawo energetyczne, zrównoważony rozwój, bezpieczeństwo energetyczne, polityka gospodarcza, polityka Unii Europejskiej, międzynarodowe stosunki gospodarcze oraz analiza finansowa, rachunkowość, ekonomia, marketing i e-marketing.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *